Σειρά επιτροπών, με σκοπό την καλύτερη λειτουργία και την αντιμετώπιση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν τα νησιά μας, αποφάσισε να συγκροτήσει το διοικητικό συμβούλιο της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Νοτίου Αιγαίου. Οι επιτροπές αυτές, θα συνδράμουν στο έργο του διοικητικού συμβουλίου της ΠΕΔ και η λειτουργία τους πρόκειται να ξεκινήσει άμεσα.

Ειδικότερα,  οι επιτροπές που συγκροτήθηκαν και τα μέλη που τις απαρτίζουν είναι:

1. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΕΣΜΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ
• ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γαρδέρης Σταμάτης (Δήμαρχος Κύθνου)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Νισύριος Γιάννης (Δήμαρχος Καρπάθου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Διακοσταματίου Σάββας (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
• ΜΕΛΟΣ: Μπούκης Μιχάλης (Δημοτικός Σύμβουλος Καλύμνου)
•  ΜΕΛΟΣ: Ρούσσος Βατίστας (Δημοτικός Σύμβουλος Πάρου)

2. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
• ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μικέλης Μανώλης (Δήμαρχος Μήλου)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ορφανός Εμμανουήλ (Δημοτικός Σύμβουλος Σαντορίνης)
• ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Σαμψούνη Ντίνα (Δημοτικός Σύμβουλος Μυκόνου)
• ΜΕΛΟΣ: Σοκορέλος Μιχάλης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
• ΜΕΛΟΣ: Χατζηχριστοφής Παναγιώτης (Δημοτικός Σύμβουλος Κω)

3. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
• ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Μαράκης Βασίλης (Δήμαρχος Σικίνου)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Στάμος Θανάσης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
• ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Γαβαλάς Νικόλαος (Δημοτικός Σύμβουλος Καλύμνου)
• ΜΕΛΟΣ: Καραχάλιος Σταύρος (Δημοτικός Σύμβουλος Πάρου)
• ΜΕΛΟΣ: Χατζηκαλύμνιος Μιχαήλ (Δημοτικός Σύμβουλος Κω)

4. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Πέντες Ελευθέριος (Δήμαρχος Πάτμου)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κολιάδης Αλέξανδρος (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Ρούσσος Άγγελος (Δημοτικός Σύμβουλος Σαντορίνης)
•  ΜΕΛΟΣ: Σώχος Εμμανουήλ (Δημοτικός Σύμβουλος Τήνου)
•  ΜΕΛΟΣ: Γιαλόγλου Ανδρέας (Δημοτικός Σύμβουλος Σύρου – Ερμούπολης)

5. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κόττορος Ευάγγελος (Δήμαρχος Αγαθονησίου)
•  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Καμπουράκης Σταμάτιος (Δημοτικός Σύμβουλος Κω)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Μπίλλης Νεκτάριος (Δημοτικός Σύμβουλος Λέρου)
•  ΜΕΛΟΣ: Πατσάης Γιώργος (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
• ΜΕΛΟΣ: Ζάχαρος Κωνσταντίνος (Δημοτικός Σύμβουλος Κω)

6. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ, ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
• ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κομηνέας Νικόλαος (Δήμαρχος Αστυπάλαιας)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Σαμψάκος Γιώργος (Δήμαρχος Μεγίστης)
• ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Παπακαλοδούκας Λευτέρης (Δήμαρχος Σύμης)
• ΜΕΛΟΣ: Χριστοδούλου Σάββας (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
• ΜΕΛΟΣ: Σώχος Εμμανουήλ (Δημοτικός Σύμβουλος Τήνου)

7. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΣΠΑ, ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Λοτσάρης Δημήτρης (Δήμαρχος Άνδρου)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τσίκκης Δημήτρης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Χατζηανδρέου Λεονάρδος (Δημοτικός Σύμβουλος Νάξου)
•  ΜΕΛΟΣ: Σταυρής Μιχαήλ (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΜΕΛΟΣ: Ατζάμογλου Μιλτιάδης (Δημοτικός Σύμβουλος Μυκόνου)

8. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΗΣΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ερωτόκριτος Μιχαήλ (Δήμαρχος Κάσου)
• ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Καμμά Μαρία (Δήμαρχος Τήλου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Φαρούπος Αναστάσιος (Δήμαρχος Αντίπαρου)
• ΜΕΛΟΣ: Τσίκκης Δημήτρης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
• ΜΕΛΟΣ: Ναδάλη Μαρία (Δήμαρχος Σίφνου)

9. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Γκίκας Γκίκας (Δήμαρχος Ίου)
•  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δράκος Στέφανος (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Ζώρζος Νικόλαος (Δημοτικός Σύμβουλος Σαντορίνης)
•  ΜΕΛΟΣ: Καπάκης Ιωάννης (Δημοτικός Σύμβουλος Άνδρου)
•  ΜΕΛΟΣ: Καζούλης Μανώλης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)

10. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Καραΐσκος Ελευθέριος (Δήμαρχος Αμοργού)
•  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ρεβίνθης Κωνσταντίνος (Δήμαρχος Σερίφου)
• ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Σουσούδης Θεοδόσης (Δημοτικός Σύμβουλος Άνδρου)
•  ΜΕΛΟΣ: Παπαοικονόμου Βασίλης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΜΕΛΟΣ: Αλοιμόνου Ευγενία (Δημοτικός Σύμβουλος Τήνου)

11. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΡΩΤΟΓΕΝΟΥΣ ΤΟΜΕΑ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Βελισσαροπούλου Ειρήνη (Δήμαρχος Κέας)
•  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Καραταπάνης Σάββας (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Παλαιολόγος Μιχάλης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΜΕΛΟΣ: Προυσάλογλου Παντελής (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΜΕΛΟΣ: Μανιός Δημήτριος (Δημοτικός Σύμβουλος Νάξου)

12. ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΥΓΕΙΑΣ
•  ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Παπαδοπούλου Ευθαλία (Δήμαρχος Φολέγανδρου)
•  ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ: Κρητικός Δημήτρης (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ: Τριάντος Γιώργος (Δημοτικός Σύμβουλος Ρόδου)
•  ΜΕΛΗ: Γαλουζής Ιωάννης (Δημοτικός Σύμβουλος Καλύμνου )
•  ΜΕΛΗ: Ροκονίδας Κωνσταντίνος (Δημοτικός Σύμβουλος Πάρου)